KROK PO KROKU: Kartka okolicznościowa z jednego arkusza papieru

Witajcie,
Za nami styczeń, miesiąc, w którym swoje święto obchodzą dziadkowie. (przyp. red.)
Ja jak co roku przygotowałam pamiątkową kartkę dla mojego Dziadzia. Kartka jest szczególna, bo powstała z jednego arkusza papieru z zestawu Koty z piernika. Przygotowałam kurs - krok po kroku jak powstawała kartka. Chcę Wam pokazać, że żeby tworzyć kartki wcale nie trzeba mieć całego stosu materiałów - czasami wystarczy tak jak w tym konkretnym przypadku - jeden arkusz papieru. Poza tym przygotowując prace z grafik do druku, korzystamy w większości ze strony zadrukowanej, zapominając że druga, biała strona, także daje możliwość uzyskania fajnej kompozycji, albo przełamania kolorystycznego pracy.


Do przygotowania kartki potrzebne są:
- arkusz papieru (u mnie jest to wspomniany arkusz z grafik do druku, który wydrukowałam na papierze z delikatną, prążkowaną fakturą)
- baza kartki
- nożyczki, coś do klejenia (u mnie klej, taśma dwustronna, kostki dystansowe)
- wykrojniki do przygotowania kwiatów (lub kwiaty gotowe)
- dodatkowe dowolne ozdoby i dodatki (u mnie są to tekturki)
- kropki samoprzylepne, farba splash, popielata nitka)
- napis (u mnie jest wydrukowany, ale może być odbity ze stempla, wycięty z gotowej grafiki lub tekturkowy)Docinam papier do wymiarów bazy kartki - u mnie jest to kwadrat o wymiarach 12,5x12,5 cm.


Wycinam dwa mniejsze prostokąty - ciut większy po stronie bez nadruku (u mnie jest to 11x8 cm) i ciut mniejszy (o około 0,5 cm) po stronie z nadrukiem.
Po wstępnym ułożeniu warstw wygląda to tak:

Dwa mniejsze prostokąty sklejam ze sobą przy pomocy taśmy dwustronnej. Większy prostokąt podklejam kostkami dystansowymi i przyklejam do największego kawałka papieru.

Z pozostałego arkusza papieru wycinam dwa koła - ciut większe po stronie bez nadruku (u mnie ma średnicę ) i ciut mniejsze (o około 0,5 cm) po stronie z nadrukiem. Tekturkę-ramkę wycinam z zestawu.

Koła sklejam ze sobą analogicznie do dwóch mniejszych prostokątów. Większe podklejam na kostkach dystansowych i doklejam do kompozycji z papieru.

Ucinam kawałek popielatej nitki. Nitkę plączę i układam na papierowych kołach przyklejonych do kompozycji.


Tekturkową ramkę podklejam na kostkach dystansowych. Na każdą kostkę wyciskam kropelkę kleju - dzięki temu tekturkę mogę odrobinę przesunąć i dowolnie ułożyć na kompozycji przyłożeniu jej do papierowych kół.
Kompozycję odkładam na chwilę odkładam żeby całość dobrze się skleiła.
W tym czasie z pozostałego arkusza papieru przy pomocy wykrojnika wycinam 'ślimaczki' z których formuję kwiatki.Wycinam napis i doklejam go do kompozycji.
Następnie doklejam przygotowane wcześniej kwiatki.Na tym etapie kartka mogłaby zostać jako kompletna i skończona, ale ja kompozycję wykańczam jeszcze kilkoma kropkami samoprzylepnymi, a całość delikatnie chlapię srebrnym splashem.
Po wyschnięciu kompozycję naklejam na bazę.
W efekcie końcowym kartka wygląda tak:Moja kartka powstała z grafiki do samodzielnego wydrukowania, ale przygotowałam jeszcze dwie (także dla Dziadków) z papierów Papierowego Potwora.
Różowa dla Babci jest z jednego arkusza D zestawu W ogrodzie wspomnień.
a niebieska dla Dziadków z jednego arkusza A z zestawu Deszczem malowane.


Pozdrawiam
Karolina Piechota (Karolina_Wycina)

Komentarze

  1. Piękne kartki! Gdzie kupiłaś takie popielate kropki? wszędzie szukam w taki odcieniu...

    OdpowiedzUsuń
  2. dzisiaj nareszcie znalazłam bardzo przystępny sposób zrobienia kartki warstwowej bardzo dziękuje podobają mi się Pani prace-podziwiam.Ja dopieroraczkuję i bardzo mam małó wiadomości a nie mam żadnej lektury

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty