Papiery gładkie czy szorstkie? Porównanie

Witajcie!
Często nas pytacie czym się różnią papiery powlekane od niepowlekanych (szorstkich). Przygotowałam więc dla Was mały przewodnik po wadach i zaletach obu tych typów papieru. Jeśli mieliście już w rękach papiery scrapowe różnych firm - czy to polskich czy zagranicznych - to znaczącą większość z nich stanowią właśnie papiery niepowlekane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zarówno nadruk jak i papier są całkowicie matowe, niezależnie od nasycenia koloru. Natomiast papiery powlekane (gładkie) są nieco bardziej śliskie w dotyku, a nadruk - patrząc pod światło - nieco czasem połyskuje.




A - papier gładki, powlekany, B - papier szorstki - niepowlekany


Przy czym pastelowe serie np. "Gruszkowy Sorbet" 
będą całkowicie matowe, podczas gdy papiery o intensywniejszych kolorach - jak "Biżuteria Królowej"
będą miały nieco więcej połysku. Papier powlekany może również sprawiać wrażenie nieco mniejszej gramatury papieru. Z trzecim typem papieru dostępnego w naszym sklepie zetkniecie się w naszych scrap-kartach, jest to papier niepowlekany ale dość gruby, posiada fakturę przypominającą papier czerpany lub do akwareli. Wszystkie te trzy typy papierów można bez problemu łączyć ze sobą na jednej pracy, bez problemu też współgrają z papierami innych marek. 


A - papier gładki, powlekany, B - papier szorstki - niepowlekany


Przedstawię Wam teraz porównanie do jakich technik najbardziej nadaje się każdy z tych papierów. W porównaniu pominęłam papier z naszych scrap-kart, gdyż zachowuje się on praktycznie identycznie jak standardowe papiery niepowlekane. Jedyną różnicą jest to, że nieco lepiej nadaje się do barwienia mediami bazującymi na wodzie (kredki akwarelowe, farby itp.)


Darcie i strzępienie:




Sucha pastela:




Tusz:




Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Wam dobrać odpowiedni papier do Waszych prac. 
Pozdrawiam ciepło,




Agnieszka
Crafty Cat

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty