Krok po kroku: album z kieszonkami

Jak zrobić w miarę szybko fajny albumik z kieszonkami? Bardzo prosto.
Bierzemy :
- 4 białe kartki o wymiarach 20,2cm x 14,5cm
- 1 białe kartkę o wymiarach 20,7cm x 14,5cm
- Taśmę washi (w waszym ulubionym kolorze ;) )
- 5 białych kartek o wymiarach 14cm* 9,4cm
- 8 kartek z papieru ozdobnego – wg uznania o wymiarach: 14,2cm x 9,6cm – na wnętrze albumu
- 2 kartki z papieru ozdobnego wg uznania o wymiarach: 14,2cm x 9,7cm – na okładki
- 10 kartek z papieru ozdobnego – wg uznania o wymiarach 13,8cm x 9,2cm – na karty wsuwane
- Wstążka (satynowa, albo inna… może też być sznurek… albo dodatkowy pasek papieru z magnesem… generalnie na zamknięcie albumu)

Oczywiście przyadzą się również:
- Klej, nożyczki, trymer/gilotyna, zaokrąglacz rogów, dwustronna taśma klejąca, kosteczki dystansowe…

1.
Mniejsze białe kartki bigujemy na 10,1cm – w połowie dłuższej krawędzi
Większą białą kartkę bigujemy na 10,1cm i 10,6cm – w połowie dłuższej krawędzi
Po bigowaniu składamy je i możemy wstępnie zobaczyć, jak będzie wyglądał nasz albumik:2. Następnie przy pomocy taśmy washi sklejamy brzegi kartek – tak, aby powstała harmonijka, którą również przy pomocy washi przyklejamy do okładki albumiku:

3. Następnie oklejamy jedną stronę brzegową – która będzie stanowiła dół albumu.4. Oklejamy również grzbiet albumu, żeby go wzmocnić, ale również dla lepszego wyglądu.5. Ostatnią rzeczą, którą oklejamy w bazie albumu są wewnętrzne krawędzi, które, jak grzbiet wymagają wzmocnienia.
6. Odkładamy albumik na chwilkę…. Teraz czas na przygotowanie kart wsuwanych…

Bierzemy wcześniej przygotowane 5 białych kartek – najpierw przymierzamy, czy zmieszczą się do kieszonek – jeśli tak, to działamy dalej – jeśli nie, to zwężamy je tak, aby się mieściły - zaokrąglamy im brzegi (będą się łatwiej wsuwać), a następnie doklejamy im ogonki (do złapania i wyciągnięcia z kieszonki) – ja użyłam taśmy washi, ale możecie również zrobić te karty wyższe i z nich wyciąć zakładki/łapacze…

7. Teraz zaczyna się zabawa… czyli ozdabianie… Zaczynamy od naklejenia przygotowanej wcześniej tasiemki – tak, żeby dało się ją zawiązać ze sporym zapasem – nigdy nie wiadomo, jak bardzo albumik „zgrubnie” ;) 8. Następnie dwie nieco większe kartki z kolorowego papieru naklejamy na okładki od zewnątrz pilnując, żeby z każdej strony przykryły taśmę washi i dolegały do brzegu.9. Gotowe? No to czas na naklejenie kart wewnętrznych… - tu również należy zwrócić uwagę aby kolorowe karty dolegały do brzegu kieszonki.10. Naklejamy również kolorowe karty po obu stronach kart wsuwanych – oczywiście po zaokrągleniu im brzegów.11. To zasadniczo kończy konstruowanie albumu… teraz czas na Waszą kreatywność – trzeba ozdobić okładkę albumu… ja wycięłam elementy z papieru, nakleiłam je na kosteczkach dystansowych, dodałam trochę perełek w płynie, oraz kryształki pasujące kolorystycznie – ale nie jest to jedyna możliwość… tu granicą jest jedynie Wasza wyobraźnia!
Komentarze

Popularne posty